BAŞKAN AYDIN 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMINI KUTLADI

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı 

Başkan Aydın Mesajında; “1908 yılından bu yana Türk basınında sansürün kaldırılışın miladı olarak kutlanan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum. Basın mensuplarının daha demokratik şartlarda ve özgürce görevlerini yapabilmeleri açısından, haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan basın, doğru ve gerçek haberleri kamuoyunu aydınlatarak demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. 

Yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları, tüm dünyadaki gelişmeler hakkında toplumun bilgilendirilmesi gibi önemli görev ve sorumlulukları yerine getirmelerinin yanı sıra, saydam ve katılımcı yönetim temel araçlarından demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından da birisidir.

 Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsız bir şekilde, doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimizin ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde yeni iletişim imkânları artarken, toplumun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı daha fazla önem kazanmaktadır. Bilişim ve teknoloji gelişmeleri paralel olarak özellikle internet kullanımıyla birlikte zenginleşen iletişim dünyasında toplum ile devlet arasında köprü olma görevini üstlenen basın camiasının değerli mensupları, her türlü mevsim ve iklim şartlarında, yeri geldiğinde hayatlarını bile tehlikeye atarak görevlerini özveriyle yerine getirmektedir.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Türk basınında sansürün kaldırışın yıl dönümü vesilesiyle, başta ilçemiz olmak üzere faaliyet gösteren tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.