4.GEDELEK TURŞU FESTİVALİ COŞKUSU | 11 EYLüL 2017

TURŞU FESTİVALİ COŞKUSU

Orhangazi 4.Gedelek Turşu Festivali Orhangazi’ye bağlı Gedelek Mahallesinde yapıldı. Festival korteji ile başlayan Festival stant açılışı ve stantların gezilmesi ile devam etti. Festival kapsamında çok sayıda etkinlik gerçekleştirilirken, renkli görüntüler de yaşandı.

 

Orhangazi 4.Gedelek Turşu Festivali Ak Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, Bennur Karaburun, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ergün Efendioğlu, siyasi partiler, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapıldı. Gedelek Mahalle meydanından Pınarbaşı Festival alanına kadar Tarihi Mehteran ekibi eşliğinde yapılan kortejin ardından alanda mehter konseri ve halkoyunları gösterileri yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Gedelek Muhtarı Mehmet Dönmez, Gedelek’te herşeyin gelecekte 10 numara olacağını belirterek, turşu festivali sayesinde mahallemizin değerini artıracağız. Festivalimize destek olan Belediye Başkanımız Neşet Çağlayan ve diğer tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum dedi. Daha sonra söz alan Orhangazi TSO başkanı Ergün Efendioğlu bir kentin gıda değerine daha fazla değer katmanın coğrafi işaretten geçtiğini belirterek, biz de oda olarak bir süredir Turşu içn coğrafi işaret alma çalışmalarımızı olumlu sonuçlandırdık. Festival ile Turşu üretimine ve Turşu ticaretine daha fazla değer katacağız dedi.

 

ÇAĞLAYAN; ÇİFTE MUTLULUK YAŞIYORUZ

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ise Orhangazi’nin bu hafta çifte gururu birlikte yaşadığını belirterek, Orhangazi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95.Yıldönümünü 1 haftaya yaydığımız etkinlikleri ve Turşu festivali ile iki ayrı gururu yaşıyoruz dedi. Çağlayan, göreve geldikleri 2014 yılında en önemli gıda ürünlerimizin başında gelen turşu üretimi için festival organizasyonu düzenledik. Bu yıl dördüncüsünü yapıyoruz. Gedelek turşusuna değer katmak, Gedelek’i marka haline getirmek için uğraş veriyoruz dedi. Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Büyükşehir’in artık her alanda olduğunu belirterek, tarımda ve tarım ürünlerine değer katmak için bizler de her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi. Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz ise Turşu festivalinin önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, bu organizasyona emek verenlere teşekkür ediyorum. Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın ise tarıma destek olmaya devam ettiklerini Orhangazi için önemli gıda ürünlerinin başında gelen turşu için de hem ticaretinin geliştirilmesi hem de tanıtımı için bu tür organizasyonlar çok önemli. Bu çalışmara emek veren herkese teşekkür ediyorum dedi.

STANTLAR GEZİLDİ

Alandaki konuşmaların ardından protokol üyeleri turşu stantlarının açılışını yaptı ve stantları gezdiler. Stantlarda 40’tan fazla çeşit turşular ile ilgili stant sahiplerinden bilgi alan protokol üyelerine turşu ikramı yapıldı. 

Detaylı Bilgi ve Fotoğraflar İçin Tıklayınız