BAŞKAN ÇAĞLAYAN OLAY TV'DE GÜNDEMİN GETİRDİKLERİ PROGRAMINA KATILDI | 27 EKIM 2017

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Olay TV’de Mustafa Özdal’ın hazırlayıp sunduğu Gündemin Getirdikleri programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çağlayan, programda 6 kasımda gerçekleştirilecek olan Zeytin Festivali ile ilgili bilgi aktardı. Çağlayan bu yıl zeytin hasadının iyi olduğunu ve bol ürün olduğunu belirterek, zeytin denince Orhangazililer olarak heyecanlanıyoruz dedi. Zeytinin Orhangazi için çok önemli olduğunu belirten Çağlayan, uzun yıllardır düzenlenen festivalin bu yıl 39.sunu gerçekleştireceğiz dedi. Orhangazi’de tarımda uğraşanların yüzde 85’i zeytinle uğraşıyor. Zeytin bir yaşam biçimi Orhangazi için. Bu yıl zeytin çiftçimizin yüzünü güldürdü. Güzel bir rekolte beklentisi var. Tarım Orhangazi için çok önemli. Zeytinin yanı sıra turşu üretimi ile birlikte bir önemli ürünümüz de Kivi üreticiliği ki şu anda Türkiye’deki üretimin yüzde 6’sı Orhangazi’de üretiliyor. Hedef bu rakamı yüzde 25’e taşımak. Bu da bizim için önemli bir ekonomik girdi olacak dedi. Sanayi gücüne de vurgu yapan Başkan Çağlayan, Orhangazi Türkiye’de 51 ilden daha fazla ihracat yapan bir ilçe. Sanayideki bu güçlü yönünü de artık Orhangazi’nin artılarına ilave ettiğimizde üçüncü bir tercihimiz ve değerimiz turizm olacak. Göl turizmini planlarken en fazla önem verdiğimiz konu ekolojik dengesine asla zarar vermeden bunları yapmak istiyoruz dedi.

2018 YATIRIMLARLA İLÇENİN ÇEHRESİNİN DEĞİŞECEĞİ BİR YIL OLACAK

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ilçede devam eden ve tamamlanan projeler ile ilgili de bilgi aktararak, Balgöç Sosyal Tesisleri ve Ticaret Merkezi binamız tamamlandı önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Yine Orgöç için de önümüzdeki süreçte yeni bir sosyal tesis inşa edeceğiz. Bununla birlikte dev bir Kültür Merkezi inşaatımız devam ediyor 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Buna ilave olarak Nadır Dere yatağının ıslahı ve bölgenin cazibe merkezine dönüşmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor ve proje 2018 yılında hizmete girmiş olacak. Kale sosyal tesisleri hafriyat çalışmaları başladı ve önümüzdeki günlerde inşaatı başlamış olacak. Emniyet Müdürlüğü binamızı şehir dışına taşınması, İlçe Tarım ve Tarım Kredi Kooperatifi binalarının taşınması ile meydan çalışmasına ilave edilmeleri ile Cumhuriyet Alanı’nda kamulaştırma işlemleri için de başlangıç yapılacak. Spor tesislerimizin inşaatı devam ediyor, gelecek yıl 7 farklı noktada bu çalışmalar sürecek. Zeytin İşleme Merkezi, Gürle Dağı Yamaç Paraşütü Tesisleri, TOKİ’de panayır ve mesire alanında çalışmalar başlayacak.

BÖLGEYE ÜNİVERSİTE İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLADIK

Başkan Çağlayan, bölgeye bağımsız bir üniversite ile ilgili sorusuna da her üç ilçemizde de Uludağ Üniversitesi’nin bölümleri var. Uludağ Üniversitesi rektörünün de bölgesel üniversitelere sıcak bakması sonrasında geçen yıl bir girişimde bulunmuştuk. 3 ilçenin hem nüfusu hem de konumu itibarı ile böyle bir bağımsız üniversiteyi kaldırabileceği kanaati oluşmuştu. Gelecek hafta rektörlükte bir görüşme ardından da YÖK’e taşınacak bir çalışma yapacağız. Üniversitenin hangi ilçede olacağı ile ilgili hiç birimizin bir saplantısı yok. YÖK nereyi uygun görürse merkez orayı yapar. Her ilçede de bölümleri olur. Üniversitelerin kente katkılarını bilen birisi olarak bu projeyi çok önemsiyorum dedi.

Detaylı Bilgi ve Fotoğraflar İçin Tıklayınız