Orhangazi Belediyesinden “Kadın Sağlığı” Konferansı | 5 MART 2020

Orhangazi Belediyesinden “Kadın Sağlığı” Konferansı

Orhangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi ve Özel Aktif Hastanesi ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Kadın Sağlığı” konferansı hanımlar lokalinde yapıldı. Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Derya Solmaz’ın kadın hastalıkları ve sağlığı ile Diyetisyen Ayşe Sinem Çığır’ın sağlıklı beslenme yöntemleri konularını sunumlarla gerçekleşti.

 Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Derya Solmaz tarafından Orhangazi’de yaşayan kadınlara, kadın hastalıkları ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verdi. Dr. Derya Solmaz  “Biyolojik ve hormonal nedenlerden dolayı kadınlar bazı hastalıklara, erkeklere oranla daha sık yakalanıyorlar. Kadın olarak, yaşamımız boyunca önümüze çıkacak hastalıkların ve sağlık problemlerinin neler olduğunu bilirsek, bunlara karşı gerekli önlemleri de zamanında alabiliriz” dedi.

 Diyetisyen Ayşe Sinem Çığır’ın sağlıklı beslenme yöntemleri konuları hakkında bilgiler verdi.  “Beslenme, büyüme ve yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenme hiçbir zaman sadece karın doyurmak anlamına gelmez. Yaş, cinsiyet, aktivite, genetik ve fizyolojik özellikler ve hastalık durumu, alınması gereken besin öğeleri miktarını etkiler. Bu yüzden beslenme bireye özgü planlanmalıdır. Ancak, toplumun sağlığı için bazı temel beslenme ilkelerinin genelleştirilmesi gerekmektedir ”dedi. 

Konferans sonrası alanında uzman olan doktorlara teşekkür ederek hediye takdim edil