Demokrasilerde Basın Dördüncü Güçtür.

Demokrasilerde Basın Dördüncü Güçtür.

Basın halkın doğru haber almasının, Bilgiye ulaşmasının en kestirme yoludur. Modern zamanda doğru haber alma, bilgiye ulaşma ve kendi fikrini ifade edebilme Özgürlüğü, kişinin en temel hakkı olduğu kabul ediliyor. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru, gerçek ve tarafsız haberlerle kamuoyunu aydınlatma basının görevi, demokrasinin de vazgeçilmez gereğidir.

24 Temmuz 1908’de Türk basınında sansür kaldırılmış ve buna istinaden 24 Temmuz, gazetecilik ve basın bayramı, olarak kutlanılmaktadır.

Basın için kullanılan güzel ve doğru bir söylem vardır. Basın dördüncü güçtür. Yani, Yasama, Yürütme ve Yargıyla birlikte dördüncü güç. Bu durum basının önemini artırdığı gibi, omuzlarına da büyük bir yük yüklemektedir.

Günümüzde, özellikle de teknolojinin ilerlemesiyle gerçek basının ve gerçek gazetecinin Önemi ve sorumlulukları katlarca artmıştır. Habercilikte klasik  5N 1K kuralı vardır. Zamanımızda 6. N, yani nereden sorusu da vazgeçilmez olmuştur. Başka söylemle, haberin değeri kaynakla orantılı hale gelmiştir. Haberi veren güvenilir bir medya ya da güvenilir bir gazeteci ise, halkın itibar etmesi, inanması Çok daha kolay Hale geldi.

Gözardı edilmemesi gereken bir konuda, basın mensuplarının, gazetecilerin Çalışma şartlarıdır. Bir gazetecinin gecesi gündüzü yoktur. Haber ne zamansa, o saat o dakika onu takip etmek zorundadır. Zaman gazeteci için çok önemlidir. Diğer söylemle gazetecinin mesaisi haberle başlar ve haber olduğu sürece devam eder.

Gazetecilik mesleğine gerçek anlamda emek veren bütün muhabirlerin, bütün gazetecilerin Bu alanda alın teri döken bütün medya mensuplarının, 24 Temmuz gazetecilik ve basın bayramlarını kutluyorum. Kendilerine, zor, Bir o kadar da keyifli olduğunu tahmin ettiğim mesleklerinde başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum


Diğer Mesajlar


Demokrasilerde Basın Dördüncü Güçtür.


BAŞKAN AYDIN’DAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI


BAŞKAN AYDIN’DAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI


Bayramlar kardeşliğin, birlik ve beraberliğin adıdır


Hayat boyu öğrenme haftası basın açıklaması


Başkanın İstanbul’un Fethi basın açıklaması


Başkanın İstanbul’un Fethi basın açıklaması


Gençler, Siz Bu Ülkenin Umudusunuz


BAŞKAN AYDIN’DAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI