ORHANGAZİ DÜNÜ VE BÜGÜNÜ

  ORHANGAZİ VE İKLİMİ :  

  
Yıllık yağıs ortalaması 500 mm nin üzerinde olan yerlerde, doğal ormanlar

(insan eli degmeden) kendiliginden yetisebilmektedir.

İlçemizde ise yıllık yağış ortalaması 701 mm.dir.

   

 

 

TARIM :   İlçemizde ekonominin bir kolu tarıma dayanmaktadır. İlçemizin toplam alanı 476.000 dekar olup, bunun 140.990 dekarı ekilebilir arazi, 7.500 dekar çayır, mera arazisi, 159.360 dekar orman arazisi, 168.150 dekarı ise tarım dışı arazisidir. Tarımda kullanılan arazinin 64.540 dekarlık alanı sulanabilir arazi olup, bunun 27.500 dekarlık kısmı devlet imkânları ile sulanabildiği halde 37.040 dekarlık alan ise çiftçinin imkânlarıyla sulanabilmektedir. İlçemizde üretilen başlıca meyve, ürünlerden önem sırasına göre basta zeytin gelmektedir. Gedelek köyünde sektör haline gelmiş, turşuculuk iç piyasa dışında da ihracat yapılmaktadır.

Hayvancılık genelde aile işletmeciliği olup, koyun ve keçi yetiştiriciliği köylerde yapılmaktadır. Süt inekçiliği ağırlıkta olup az miktarda sığır besiciliği yapılmaktadır. Merkez ve köylerde 3.200 adet sığır mevcut olup, 2.870 adet koyun, 6.130 adet keçi ve 368 adet tek tırnaklı hayvanlar mevcuttur..

 İlçemizde ruhsatlı 50 adet balıkçı teknesi ve 96 adet ruhsatlı su ürünleri avcılığı yapan balıkçı mevcuttur.

 İlçemizde halen ilçe çiftçilerinin ilaç ihtiyacı ilaç bayilerince karşılanmaktadır. Bu amaçla faaliyet gösteren 10 özel, 3 Tarım Kredi Kooperatifi, 1 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,1 Tarım Satış Kooperatifi ve 1 Ziraat Odası olmak üzere 16 adet zirai ilaç bayii bulunmaktadır. Gübre satışı yapan 1 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 4 Tarım Kredi Kooperatifi, 3 özel gübre bayii olmak üzere toplam 8 adet gübre satışı yapan kuruluş kanalıyla gübre satışı yapılmaktadır. 13 adet de yem satış bayii ile 5 adet tohum satış bayii bulunmaktadır.

 İlçemiz ve köylerde olmak üzere  2 adet Su Ürünleri ile 16 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mevcuttur.

 

EGİTİM : İlçemizde Resmi Eğitim Kurumları olarak , Anadolu Öğretmen Lisesi, Öğretmen Eyüp Topçu Anadolu Lisesi, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Çok Programlı Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve İmam-Hatip Lisesi olmak üzere 6 Ortaöğretim Kurumu ve 21 ilköğretim okulu, 1 müstakil Ana Okulu, 1 Özel Eğitim İlköğretim ve Is Okulu, 1 Halk Eğitim Merkezinde oluşan toplam 30 Resmi Eğitim Kurumumuz bulunmaktadır. Öğretmenlerimize hizmet veren 1 Öğretmen evi mevcuttur.

Yüksek okul , Bursa´da bulunan Uludağ Üniversitesine bağlı Orhangazi Meslek Yüksekokulu ilçe belediyeye ait binada hizmet vermektedir. Oniki derslik, üç bilgisayar laboratuvarı, , 1 teknik resim salonu, 1 peyzaj uygulama laboratuvarı, 1 tekstil laboratuvarı, 1 Gaz ve Tesisatı Laboratuvarı, 1 Elektronik Teknolojisi Laboratuvarı, 1 yemekhane, 1 kantin-kafeterya, 9 Akademik Personel ve 17 idari personel ile hizmet vermektedir. Tekstil ve Makine bölümlülerinde eğitim gündüz ve gece olarak devam etmektedir. Düğer bölümler; Tesisat teknolojisi, Peyzaj, Elektrik, Endüstriyel elektronik, Doğalgaz ısıtma ve sıhhi tesisat teknolojisi´dir. Özel Eğitim kurumları olarak 5 Özel Dershane, 4 Motorlu Tasit Sürücü Kursu, 1 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2 Öğrenci Yurdu (Kiz-Erkek) olmak üzere 11 özel eğitim kurumu bulunmaktadır.

 İlçemizde  ayrıca Özel Eğitim veren , Orhangazi Belediyesi Emine Saadet Öcalgiray İlköğretim ve Is Okulu ile , Hürriyet İlköğretim okulu bünyesinde eğitilebilir zihinsel engelli öğrenciler ve Cargill İlköğretim Okulunda Otistik Çocuklar için Özel Alt Sınıfı bulunmaktadır.

 MAHALLELERIMIZ :

Arapzade,  Camikebir , Muradiye,  Hürriyet,  Tekke,  Fatih,  Akharem,  Çeltikçi, Fındıklı,  Gedelek,  Gemiç,  Gürle,  Hamzalı,  Karsak,  Keramet,  Mahmudiye,  Örnekköy,  Üregil,  Yenigürle,  Bayirköy,  Heceler,  Cihanköy,  Ortaköy,  Dutluca, Gölyaka , Pasapınar , Yeniköy,  Sölöz,  YeniSölöz,  Narlıca,  Çakırlı olmak üzere 31 mahalle bulunmaktadır.

 Gedelek mahallesinde sektör haline gelmiş, turşuculuk iç piyasa dışında da ihracat yapılmaktadır.

Hayvancılık genelde aile işletmeciliği olup, koyun ve keçi yetiştiriciliği köylerde yapılmaktadır. Süt inekçiliği ağırlıkta olup az miktarda sığır besiciliği yapılmaktadır. Merkez ve köylerde 3.200 adet sığır mevcut olup, 2.870 adet koyun, 6.130 adet keçi ve 368 adet tek tırnaklı hayvanlar mevcuttur..

İlçemizde ruhsatlı 50 adet balıkçı teknesi ve 96 adet ruhsatlı su ürünleri avcılığı yapan balıkçı mevcuttur.

İlçemizde halen ilçe çiftçilerinin ilaç ihtiyacı ilaç bayilerince karşılanmaktadır. Bu amaçla faaliyet gösteren 10 özel, 3 Tarım Kredi Kooperatifi, 1 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,1 Tarım Satış Kooperatifi ve 1 Ziraat Odası olmak üzere 16 adet zirai ilaç bayii bulunmaktadır. Gübre satısı yapan 1 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 4 Tarım Kredi Kooperatifi, 3 özel gübre bayii olmak üzere toplam 8 adet gübre satısı yapan kuruluş kanalıyla gübre satısı yapılmaktadır. 13 adet de yem satış bayii ile 5 adet tohum satış bayii bulunmaktadır.

çemiz ve köylerde olmak üzere  2 adet Su Ürünleri ile 16 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mevcuttur.

SANAYİ

İlçe ekonomisinde asıl önemli yeri tutan sanayi kuruluşları şunlardır.

ORHANGAZI AZIMUT SİRENA MARINE DENIZCILIK SAN. VE TIC. A.S : 2008 Yılında üretime başlamıştır. Lüks yat üretimi yapan firmada toplam 520  kişi çalışmakta olup yılda 80 bin parça  motor yat üretim kapasitesine sahiptir.

ORHANGAZI YILKAN METAL TORNA SAN. VE TIC.LTD.STI: 1977 de kurulmuş olan fabrikada 40 kişinin çalıştığı fabrikada metal isleri üretimi yapılmaktadır.

ORHANGAZİ ATEŞ TAS TEKSTIL ÜRÜNLERI TIC.LTD.STI.: 1970 yılında temelleri atılmış 20 kişinin çalıştığı fabrikada iplik üretimi yapılmaktadır.

ORHANGAZİ SARANDER TEKSTİL A.S : 1998 yılında üretime başlamış, dokuma-örme kumaş imalatı yapılmaktadır. 20 kişinin çalıştığı fabrikada yılda 942.480 mt.dokuma kumaş,561.600 kg örme kumaş üretilmektedir.

ORHANGAZİ BAMESA ÇELİK,SAN,VE TİC. A.Ş : 2000 yılında üretime başlamıştır. Çelik saç kesimi üretmektedir. Fabrikada 180 kişi çalışmaktadır. Yıllık 250.000 ton üretim yapılmaktadır.

CARGILL A.S. : 2000 yılında üretime başlamıştır. Nişasta bazlı seker olan früktoz üretimi yapılmaktadır. Fabrikada 130 kişi çalışmaktadır. Yılda 172 ton üretim yapılmaktadır.

ORHANGAZI KIRPART OTO PARÇALARI SAN.VE TIC. A.S :1998 yılında üretime başlamıştır. Oto yedek parça imalatı, montajı ve satışı yapılmaktadır. Fabrikada 586 kişi çalışmaktadır.2.543.000 adet üretim yapılmaktadır.

ORHANGAZİ NAMSAL GIDA A.S :2001 yılında üretime başlamış, 108 kişinin çalıştığı fabrikada donmuş sebze - meyve muhafazası yapılmaktadır. Yıllık 7.260 ton donmuş sebze ve meyve, 3.060 ton taze sebze üretimi yapılmaktadır.

1994 yılında üretime başlamış, plastik ve poliüretandan otomotiv parçaları yapmaktadır. 182 kişi çalışmaktadır. Yılda 5.400 ton plastik malzeme üretilmektedir.

ORHANGAZİ POLİFLEKS A.Ş

1993 yılında üretime başlamış, saçtan mamul otomotiv yan sanayi parçaları üretmektedir. 900 kişinin çalıştığı fabrikada yılda 20.000 ton saç üretilmektedir.

ORHANGAZİ AKA  A.Ş:

1989 Oto yedek parça imalatı yapılan fabrikada 1100 personel çalışmaktadır.

ORHANGAZİ KARBOGAZ A.Ş:

1977 yılında üretime başlamış, kamgarn el örgü ipliği imal edilmektedir. 728 kısının çalistigi fabrikada yılda 9.821 ton üretim yapılmaktadır.

ORHANGAZİ ORMO YÜN İPLİK SAN.VE TİC.A.S:

1977 yılında üretime başlamış, motor blok, kampana, şanzıman kutusu, aks gibi pik ve sfero parça dökümleri üretmektedir.1436 kısının çalıştığı fabrikada 125.000 ton üretim yapılmaktadır.

ORHANGAZİ COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİC.VE SAN.A.Ş: Döküm fabrikasında 1600 kişi çalışmaktadır.

ORHANGAZİ ASİLÇELİK SAN.VE TİC A.Ş : 1979 yılında üretime başlamış, kaliteli çelik, otomotiv, makine imalat ve savunma sanayi gibi sanayii dallarında kullanılan girdi hammaddesi üretmektedir. 1049 kişinin çalıştığı fabrikada 260.000 ton sıvı çelik üretilmektedir.

ZEYTURSAN GIDA SAN ve GIDA AŞ. Zeytin ve Turşu İmalat tesisinde 240 kişi çalışmaktadır.

GÜNGÖR ZEYTİNCİLİK GIDA SAN ve GIDA AŞ. Zeytin ve Turşu İmalat tesisinde 150 kişi çalışmaktadır.

PLATO LOJİSTİK AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.  Lojistik ve ambalaj tesisinde 34 personel çalışmaktadır.

AD TARIM GIDA SAN. A.Ş. Zeytin ve Turşu imalat merkezinde 10 Personele çalışmakta.

ETNA MADENİLİK . Madencilik firmamızda 37 personel çalışmaktadır.

SERT TENEKE KUTU AMBALAJ SAN. A.Ş. Teneke ve Plastik kut imalathanesinde 26 personel çalışmaktadır.

Ayrıca merkez ve mahalleler içinde çeşitli dallarda faaliyet gösteren küçük sanayi isletmeleri ve atölyeler vardır.İznik Yolu Üzerinde Orzim adi ile Orhangazi Zeytin İşleme Merkezi ve Çeltikçi köyü altında  Marzim kısa adi ile Marmara Zeytin İşleme Merkezi bulunmaktadır.

 

 

 MADENCILIK :

İlçemizde faaliyet gösteren 5 adet Tas ve Mozaik Ocağı, 3 adet Kireç Ocağı, 25 adet Mermer Ocağı İlçe ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 EKONOMI :

Orhangazi'de ekonominin bir yanı da sanayiye dayanır. Mozaik ilçenin bir diğer önemli geçim kaynağıdır. İlçede narenciye dışında her türlü meyve ve sebze yetişir. Orhangazi'ye bağlı 25 köyün büyük çoğunluğu zeytincilikle uğraşmaktadır. Her yıl geleneksel olarak kasım ayında zeytin festivali yapılır. Orhangazi'de tekstil ve metal sanayi kuruluşları etkindir. İlçe nüfusunun %39'u sanayide çalışır. Gedelek turşusu, ormancılık, hayvancılık da gelir kaynaklarındandır.

Karsak Deresi tarihi köprüsü,Gürle (Eski Köy) Mahallesi eski kilise kalıntıları, Tarihi Osmanlı evlerinin çok olduğu Akharem (Eski Köy) Mahallesi  ve Sölöz Mahallesi , Gedelek (Eski Köy) Mahallesi  Pınarbaşı mesire alanı, Nadir mesire alanı ve İznik gölü gezilebilecek yerler arasındadır.

ilçenin bulunduğu alan çok eski devirlerden bu yana yoğun yerleşimlere sahne olmuştur. Geniş bir tarih hazinesine sahiptir. Bunların en önemlisi Ilıpınar kazılarında ortaya çıkmıştır. Dünyanın en eski eşyaları ve mezarları bu kazılar sonucu elde edilmiştir. Ilıpınar Höyügü, ilk kez 1948 yılında Türk araştırmacı K.Köktem tarafından keşfedilip bilim dünyasına duyurulmuştur. Bursa bölgesinin en eski yerleşim birimi olduğu belirtilen Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda M.Ö.5400 yıllarına dayanan ve dünyanın en eski eşyaları ile mezarlarının bulunduğu çok sayıda tarihi eserler bulunmuştur. 1987 yılında başlayan II.dönem kazılarda çok sayıda tarihi eser bulunmuş, ilk yerleşim düzeni ve kullanılan alet ve eşyalar ile ilgili bilgiler bizlere sunulmuştur. TARIH VE TURIZM :

İznik Gölü'nün %51'ine sahip olan ilçede Su Sporları, Katırlı ve Samanlı Dağlarında Tracking ve dağ sporları gelecek vaat etmektedir. Ayrıca son günlerde keşfedilen Gürle Dağı, yamaç paraşütü için çok elverişli olması hasebiyle önem arz etmektedir. Keramet Köyünde bulunan doğal ılıca Orhangazi turizmine alt yapı oluşturmaktadır.

Marmara bölgesinin iklim özellikleri, ilçemizde de aynen görülür. Yazlar sıcak ve kurak ( ancak Akdeniz Bölgesindeki kadar sıcak ve kurak değil ), ilkbahar, sonbahar ve kış ayları da ilik ve yağışlı geçer.

İlçemizde Karadeniz ve Akdeniz İklimleri arasında bir geçiş iklimi hakimdir. Doğal bitki örtüsü; nemli orman, kuru orman alanları ile maki ( sürekli yeşil görünen ağaççık-çalılıklar ) ve psödomaki ( maki benzeri çalılıklar ) alanlarından oluşmaktadır.

Marmara Denizi´nin güneyinde bulunan, İznik Gölü´nün batısında yer alan Bursa ilçesidir. Kuzeyinde Yalova ile Karamürsel İlçesi, Batısında Gemlik, Güneyinde Yenişehir, Doğusunda İznik İlçeleri bulunmaktadır. Kuzeyinde Samanlı Dağları, güneyinde Katırlı Dağları ile çevrili, çanak seklindedir.  Bursa'ya 45 km. uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 125 mt.'dir.