10 EYLÜL ORHANGAZİ'NİN KURTULUŞ PROGRAMI | 4 EYLüL 2019

ORHANGAZİ’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI BELLİ OLDU.

Orhangazi´nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü düzenlenecek çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Orhangazi’nin 97. Kuruluş Yıldönümü Kutlama programı kapsamında kamu kurum ve kuruluşları Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri ile donatarak gece ışıklandırması yapılacaktır.

Kutlama etkinlikleri 09 Eylül Pazartesi günü başlıyor.

Kutlama etkinlikleri çerçevesince 09 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 11.45’de Milli Mücadele Kahramanları Derviş Tarakçıoğlu ve Refik Atay’ın kabirlerinin ziyaretleri gerçekleştirilecek.

12.30’da Hürriyet Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Dua okunacak.

Kutlama etkinlikleri 10 Eylül Salı günü de devam edecek.

Saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanında Kaymakamlık ve Belediye başkanlığının çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesi gerçekleşecek. 

Saat 11.30’da Cumhuriyet Meydanında Milli Mücadele ve Orhangazi konulu fotoğraf sergisi gösterimi yapılacak.

Saat 11.45 ‘te İlçemiz İstiklal Şehitliğinde dua yapılacak.

KURTULUŞ MÜCADELESİNDE ORHANGAZİ

20 Eylül 1919 tarihinde itilaf devletlerinin işgali altına giren Orhangazi´ de; Yunanlılar tarafından Çakırlı, Dutluca, Çeltikçi, Gedelek ve Yeniköy´ de katliamlar yapılmış, kentimiz tamimiyle yakılmıştır. Orhangazilerin bir kısmi kaçmış, bir kısmi da önce Gemlik´ e sonra da İstanbul´ a sürülmüşlerdir. Orhangazi, 10 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuş ancak kasaba yandığı için ilçe merkezi iki yıl Gürle´ ye taşınmıştır.

  1927 Yılı Hüdavendigar Vilayeti Salnamesinde Orhangazi için; ‘’Yeterli gücü olmadığı halde, Yunan işgalinde halkının yurtseverliği nedeniyle, düşmanın içeri doğru sokulmasına hayli engel olan Pazarköy, kaçarken Yunanlılar tarafından bu nedenle tümüyle yakılmıştır. Bu verimli, bol kazançlı, çalışkan ve kahraman halkın çok yakında uzun süredir taşıdığı köy sıfatını, çağdaş bir kent durumuna ve refaha ulaştıracağı kuskusuzdur. ’sözleri yazılıdır.