Belediye Personeline Afet Bilinci Eğitimi | 24 MART 2021

Orhangazi Belediye personellerine temel afet bilinci eğitimi verdi.  Orhangazi Belediyesi deprem, yangın sel ve çığ düşmesi ile ilgili eğitim vermek için harekete geçti. 22-26 Mart Bursa afet eğitim seferberliği haftası dolayısı ile Belediye personeline Afet Bilinci Eğitimi verildi. Orhangazi Belediyesi nikâh salonunda düzenlenen afet bilinci eğitimleri pandemi nedeniyle 2 gün boyunca 4 grup halinde sürdü.

Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar hakkında AFAD gönüllü eğitmenleri Arif Yıldız, Hikmet Orakçı, Şinasi Kaya ve Erdoğan Artut tarafından belediye personellerine eğitim verildi.

Türkiye’nin tektonik yapısı nedeniyle depremlere hazır olması gerektiğini bir kez daha hatırlatılan eğitimde Türkiye’de bulunan fay hatları katılımcılara harita üzerinde anlattı. Sunumda afetler hakkında birçok noktaya değinen eğitmenler, başta çalışma arkadaşlarımız ve gönüllülerin katkılarıyla afetlerin getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu daha dirençli hale getirmekle birlikte afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamayı ve toplumda gönüllülük bilincinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı da amaçladıklarını vurguladı. 

AFAD gönüllü eğitmenleri; eğitim sürecinde deprem anında ve deprem sonrası neler yapılması gerektiğine dair Orhangazi Belediyesi personellerine afet bilinci hakkında bilgi verdi. Evin içindeki riskli alanlar, afet anında yapılması gerekenler, deprem çantası içerisinde neler bulunması gerektiği ve ilk 72 saatin önemine değindi.