ORHANGAZİ BELEDİYESİ NİSAN AYI MECLİSİ GERÇEKLEŞTİ | 2 NISAN 2021

Orhangazi Belediyesinin nisan ayı belediye meclis toplantısı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti.  Nisan ayı meclis toplantısında 13 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

 

Nisan ayı meclis toplantısında Arapzade mahallesinde bulunan 3 farklı imar değişikliği için İmar Komisyonuna havale edildi. İlçemiz Karsak Mahallesinde bulunan 379 parselin tamamının köy okulu yapımı için Milli Eğitim Bakanlığına bedelsiz devri ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün Tahsis Talebi için daha önceden meclis kararının revize edilmesi Plan ve Bütçe Komisyonunu ile Hukuk Komisyonuna havale edildi. Burulaş A.Ş tarafından Orhangazi Belediyesine hibe edilecek aracın Belediye adına devir işlemleri yapılması ve teslim alınması noktasında Başkan yardımcısı ve birim müdürlerinin bir kişinin yetkili kılınması oy birliği ile kabul edildi.

 

Orhangazi Belediyesi Nisan Ayı meclis toplantısında, Başkanlık Divanının Oluşturulması gizli oylama sonucu Meclis 1. Başkan Vekili İlhan Kılıç, Meclis 2. Başkan Vekili İbrahim Korkmaz seçildi.  Kâtip Üyeler Asil, Nurcan Polat ve Filiz Filiz seçilirken yedek kâtip üye Şaban Bayram ile Kani Mestanlar seçildi. Encümen üyeleri için gizli oylama sonucunda Selami Ekeman ile Emrullah Sözer seçildi. Encümen üyeliğine seçilen iki isim 1 yıl süreyle Orhangazi Belediyesinde encümen üyeliği görevini yürütecek.

 

Orhangazi Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında Komisyonlara üye seçimi yapıldı. Yapılan seçimler sonrası komisyonlardaki üyeler;

 

İmar Komisyona Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Bayram ile Abdurehim Akçay,  CHP grubundan Özen Aydın seçildi.

 

Plan ve Bütçe Komisyona, Ak Parti Grubuna Ergül Aydın ve Davut Çil, CHP’den Fatih Demir seçilmiştir.

 

İhtisas Komisyonları üye seçimleri;

 

Hukuk Komisyona Ak Parti Grubundan Hasan Turan ve Filiz Filiz ile CHP grubundan Hüdayi Demir seçildi.

 

Ulaştırma Komisyona Ak Parti Grubu adına Abdurehim Akçay ile Kani Mestanlar, CHP grubu adına Fatih Demir seçildi.

 

Sosyal Faaliyetler ve Eğitim Komisyonuna Ak Parti Grubu adına Taner Demir ile Nurcan Polat, CHP grubu adına Melda Çancı seçildi.

 

Çevre ve Sağlık Komisyona Ak Parti Grubu adına Kani Mestanlar ve Fevzi Yılmaz, CHP grubu adına Özen Aydın seçildi.

 

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyona Ak Parti Grubu adına İbrahim Korkmaz ve İlhan Kılıç, CHP Grubu adına Melda Çancı seçildi.

 

İyi Parti grubunun vermiş oldukları önergeler doğrultusunda kurulacak olan komisyon;

 

Kadın Komisyona, “Ak Parti Grubu adına İlhan kılıç tarafından verilen teklife göre Meclis üyelerimizde bulunan tüm kadınlarımızın olması teklifi oy birliği ile kabul edilirken”, Ak Parti Meclis üyesi, Filiz Filiz ve Nurcan Polat, CHP üyesi Melda Çancı ve İyi Parti meclis üyesi Nimet Ercan oy birliği ile seçildi.

Bursa ili Belediyeler Birliği Üye Seçimine, Ak Parti meclis üyesi Ergül Aydın ile Hasan Turan asil olarak seçilirken yedek üye olarak Kani Mestanlar seçildi.

2020 yılı faaliyet raporu onaylandı.

Orhangazi Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının son gündem maddesi olan Faaliyet raporu görüşüldü. Faaliyet raporu maddesinde yasa gereği meclis birinci başkanvekili Emrullah Sözer başkanlık yaptı. Faaliyet raporu gündem maddesi ile ilgili. İyi Parti Meclis üyesi Mehmet Burhan, CHP’li Meclis üyesi Hüdayi Demir ve Ak Parti Meclis üyesi İlhan Kılıç söz alarak faaliyet raporu ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “Öncelikle 2020 yılı Faaliyet raporu esnasında söz alan iktidarı ile muhalefeti ile tüm meclis üyelerime çok teşekkür ediyorum. Her getirilen eleştiri bu ilçenin bu belediyenin daha iyi daha güzel hizmetler getirmesi noktasında her birine teşekkür ediyorum. Daha yaşanabilir bir Orhangazi için tüm enerjimizi bu yönde harcıyoruz. Bu süreçte En büyük desteklerimizi Devletimizden ve Büyükşehir Belediyemizden aldık. Her konuda şeffaflık ilkesi ile ne zaman neyi sormak istediğinizi ve öğrenmek istediğiniz her konuda bilgilendirdik. İlçemizde senelerdir konuştuğumuz dalcık veya batçık konusunda son noktaya gelmiş durumunuzdayız. En kısa süre içerisinde Dalçık şekliyle İznik girişi ile şuan da görüşmeye alındı ve yakın bir zamanda da sonuçlanacaktır.  Spor Bakanlığımızın destekleri ile mahallelerimizde halı sahalarımızı tamamladık ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Spor alanında bir başka çalışmalarımızdan olan Basketbol sahalarımızda bitme noktasında gelmiştir. Kapalı yüzme havuzumuz Nisan ayı sonunda kullanabilir duruma geleceğiz fakat pandemi süreci neler getirir bu konuda yanlış bir ifade söylemek istemiyorum. Normal şartlarda Nisan ayı sonunda kullanıma açmayı hedefliyoruz.  Projelerimiz arasında olan iki mahallemizde Arapzade Mahallesi ve Muradiye mahallesinde Aile Sağlığı merkezleri yapımı ile taahhüdümüz olmuştu. Arapzade mahallesindeki Aile Sağlığı merkezi tamamlandı ve sene sonuna doğruda Muradiye mahallesindeki tamamlanarak oradaki vatandaşlarımızın hizmetine açılmış olacaktır. Yeni sanayi sitemiz ile somut adımları atarak oradaki hak sahipleri ile görüşmelere başladık. Yeni sanayi sitemizi öncelikle esnafımızın hizmetine sonra ilçe içindeki vatandaşımızın daha huzurlu daha rahat yaşayabilmesi için bu projeye yakın zamanda kazmasını vuracağız. Bu sene içerisinde Çevre ve Şehircilik bakanlığımızdan 3 adet hibe aracı belediye bünyemize kattık. Ukome ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık ve yollarla ilgili düzenlemeler konusunda vatandaşlarımızın yaşantısını kolaylaştıracak şekilde hayata geçireceğiz. İçme suyu ile ilgili su depolarımızı yeniledik, içme suyu ile ilgili hiçbir sorun kalmayacaktır. Yeniköy yolu ile ilgili her dönem gündeme gelir. Yol ilerlenemezdi Milletvekilimiz Zafer Işık’ın destekleri ile Yeniköy yolumuzun genişletme çalışmaları tamamlandı. Oradaki son asfaltı ile ilgili bölge müdürümüz ile görüşmeler sonucunda baharla birlikte atılarak çok daha güzel bir yola sahip olacağız. Bizler bu ilçenin kalitesini her geçen gün bir üst seviye çıkartmak amacıyla Devletimizden ve Büyükşehir Belediyemizden her türlü destekleri almak için çalışıyoruz. Enerjimizi ilçemizin faydası olan tüm çalışmalarımıza yansıtarak harcıyoruz. Bu zorlu pandemi süreçte el birliği ile hizmet edebilmeyi nasip etsin. Hazırlanan bu faaliyet raporunda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.