VETERINER ISLERI MÜDÜRLÜGÜ YÖNETMELIGI

Tarih: 2014-06-05 00:00:00

 

 
T.C.
ORHANGAZI BELEDIYE BASKANLIGI
VETERINER ISLERI MÜDÜRLÜGÜ
 
KURULUS, GÖREV VE ÇALISMA ESASLARI UYGULAMALARI HAKKINDA YÖNETMELIK 
 
BIRINCI BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar
 
 
Amaç
MADDE 1-(1)Bu yönetmegin amaci, Veteriner Isleri Müdürlügünün kurulus, görev, yetki ve sorumluluklari ile çalisma usul ve esaslarini kapsar.
Kapsam
MADDE 2-(1) Bu Yönetmelik, Veteriner Isleri Müdürlügündeki personelin görev, yetki ve sorumluluklari ile çalisma usul ve esaslarini kapsar.
Dayanak
MADDE 3-(1) Veteriner Isleri Müdürlügüne ait bu yönetmelik; 5393 sayili Belediye Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine istinaden hazirlanmistir.
Tanimlar
MADDE 4 –(1)
a)Belediye: Orhangazi Belediyesi’ni
b)Baskanlik: Orhangazi Belediye Baskanligi’ni
c)Müdürlük: Veteriner Isleri Müdürlügü’nü
d)Müdür: Veteriner Isleri Müdürü’nü
e)Yönetmelik: Veteriner isleri Müdürlügü görev ve çalisma yönetmeligini ifade eder.
 
IKINCI BÖLÜM
Teskilat ve Baglilik
Teskilat
Madde 5-
(1)Veteriner Isleri Müdürlügünün Personel yapisi asagida belirtilen sekildedir.
a)Müdür
b)Veteriner Hekim
c)Isçiler
d)Memurlar
 
(2)Müdürlügün teskilat yapisi asagidaki gibidir.
a) Müdür
b)Veteriner isleri bürosu
(3) Belediye ve Bagli Kuruluslari ile Mahalli Idare Birlikleri Norm Kadro ilke ve standartlarina iliskin Esaslar çerçevesinde birimlerin hizmet alanlari, görev ve sorumluluklarina paralel olarak ihtiyaç duyulan nitelik ve sayida, is ve islemlerin daha etkin ve verimli yürütülebilmesi için birim amirinin talebi Insan Kaynaklari ve Egitim Müdürlügünün teklifi ve Belediye Baskaninin onayi ile kadro karsiligi olmaksizin hizmet geregi “Büro Sorumlusu” ve Yönetici yardimcisi” görevlendirilmesi yapilabilir.
(4) Birim iç organizasyonu yapilarinin teskili, söz konusu birimde görev yapmakta olan kadrolu Sefler dahil olmak üzere yönetici yardimcisi ve büro sorumlusunun görev ve yetki sorumluluklari ilgili birim amirinin teklifi ve bir üst amirin onayi ile gerçeklestirilecek bir iç düzenlemeyle geçerlilik kazanir.
 
Baglilik
MADDE 6-
(1) Veteriner Isleri Müdürlügü, Belediye Baskanina veya görevlendirecegi Baskan Yardimcisina baglidir. Baskan bu görevi bizzat veya görevlendirecegi kisi eliyle yürütür.
(2) Belediye ve Bagli kuruluslari ile Mahalli Idare Birlikleri Norm Kadro Ilke ve Standartlarina Iliskin Esaslar çerçevesinde birimlerin hizmet alanlari, görev ve sorumluluklarina paralel olarak ihtiyaç duyulan nitelik ve sayida, is ve islemlerin daha etkin ve verimli yürütülmesi için birim amirinin talebi, Insan Kaynaklari ve Egitim Müdürlügünün teklifi ve Belediye Baskaninin onayi ile kadro karsiligi olmaksizin hizmet geregi “Büro sorumlusu” ve “ Yönetici Yardimci” görevlendirilmesi yapilabilir.
(3) Birimlerin iç organizasyon yapilarinin teskili, söz konusu birimde, görev yapmakta olan kadrolu sefler dahil olmak üzere Yönetici Yardimcisi ve Büro Sorumlusunun görev, yetki ve sorumluluklari ilgili birim amirinin teklifi ve bir üst amirin onayi ile gerçeklestirilecek bir düzenlemeyle geçerlilik kazanir.
 
 
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Görev, Yetki ve Sorumluluk
Müdürlügün Görevleri
Madde7
-(1)-Basibos sokak hayvanlari için rehabilite merkezi açmak, hayvanlarin sagliklarini korumak ve üremelerini kontrol altina almak maksadiyla, kisirlastirmak, asilamak, sahiplendirme veya isaretlendirerek alindigi ortama birakmak.
(2) Isirma ve isirik vakalarinda hayvanlari müsahede altina almak, gerekli takipleri yapmak.
(Isirik vakalarinda Tarim Ilçe Müdürlügü ve Devlet Hastanesi ile isbirligi yapar.)
(3) Vatandasin evcil hayvanlari kayit defterine kayit edilerek; sahiplik belgesi verilir. Bu faaliyetler Il Çevre ve Orman Müdürlügüne bagli Doga Koruma ve Milli Parklar Sube Müdürlügüne aylik olarak izleme cetveli olarak gönderilir.
(4) Kümes ve ahir sikâyetlerini Zabita Müdürlügü ile beraber degerlendirir.
(5) Balikçilara yeni yönetmeliklere göre bilgilendirme çalismalari yapilir. Baliklarin, günlük olarak organoleptik muayeneleri yapilarak halkimizin saglikli olarak balik tüketimi yapmalari saglanmaktadir. Sagliga zararli baliklar yazili tutanak tanzim edilerek imha edilmektedir. 
(6) Kurban Bayrami öncesi satisa sunulan kurbanliklarin hayvan pazarina yönlendirilmesini,   belediye kontrolünde vatandasa satisa sunulmasini saglamak. Kurban Bayrami süresince mezbahamizda vatandaslarin kurbanliklarinin yasa ve yönetmeliklere uygun kesimini yapmak ve yaptirmak.
(7)Belediye sinirlari içerisinde sevk edilen hayvan ve hayvansal kökenli, gida ve mamul maddeler için, mensei sahadetnamesi düzenlemek.
(8)Tüm hayvansal gidalarin, insan sagligina zarar verebilecek etkenlerden arindirilmasi için gerekli bütün önlemleri almak, alinmasina yardimci olmak.
(9)Mesleki konularda, birim içi ve disi egitim çalismalari yapmak.
(10)Birim için gerekli malzemeler ve ilaç aliminda gerekli islemleri yasal çerçevede yapmak.  (11) Il Çevre ve Orman Müdürlügü kanunlari çerçevesinde Hayvanat bahçesi kurarak insanlara hayvan ve çevre sevgisini kazandirmak.
(12) Kirmizi et ve et ürünleri üretim tesislerinin kurulus, açilis, çalisma ve denetleme usul ve esaslarina dair yönetmelik dogrultusunda Mezbaha kurmak ve isletmek.
(13) Okul cami ve benzeri kamu kurumlarinda dezenfekte ilaçlama islemlerini yapmak.    
(14)Halk sagligini tehdit eden her türlü hasere ve kemiricilere karsi kapali ve açik alanlarda ilaçlama hizmeti yapmak.
(15)Barinaga getirilen hayvanlarin asilama, kisirlastirma islemlerini yapmak.
 
 (16)Salgin hayvan hastaliklariyla mücadele dogrusunda hayvanlara asi, muayene ve islemlerini yapmak.
(17)Salgin hayvan hastaliklarin insanlara bulasmasini önlemek için gerekli tedbirleri almak
(18)Isirmak vakalarinda barinaga getirilen hayvanin kuduz tespiti yapmak, kuduz bulunan hayvanlarin isirdigi kisileri konu hakkinda bilgilendirmek.
(19)Hayvansal kökenli gida satan isyerlerinin denetimini yapmak.
(20) Ahir sikâyetlerinde sikâyetleri degerlendirerek gerekli islemleri yapmak.
(21)Kurban Bayrami zamanlarinda biriminin veterinerlik hizmetleri yapmak.
(22)Mezbaha faaliyetlerini yerine getirmek.
(23)Geçici barinakta kaldiklari süre içerisinde; kanuni istisnalar ile bulasici, tedavi edilemez veya tedavi sonrasi iyilesme ihtimali olmayan bir hastaliga sahip olduguna, alindigi ortama birakildiginda insan ve çevre sagligi önlenemez tehdit edecegine geçici bakim evi veteriner hekimince karar verilerek rapor tutulan hayvanlarin en az aci veren ve en hizli sekilde ölümünü saglayan yöntemle öldürülmesini saglamak Büro elemaninin görev, yetki ve sorumlulugu
(24) Ilçe sinirlari içerisindeki hasaratla mücadele isleminin yapilmasini saglamak.
 
 
 
Müdürün Yetkisi
MADDE 8-
(1) Veteriner Isleri Müdürlügünü Baskanlik Makamina karsi temsil eder.
(2)Veteriner Isleri Müdürlügünün Tahakkuk Amiri, harcama yetkilisi ve Müdürlük personelinin 1.sicil ve disiplin amiridir.
(3) Müdürlügün yönetiminde tam yetkili kisidir.
(4)Veteriner Isleri Müdürlügü ile diger müdürlükler arasinda koordinasyonu saglar.
(5)Yasalarla verilen her türlü ek görevi yapar.
(6)Idari olarak çalisan personelin görev ve sorumluluklarinin takibini yapar ve organizasyonu saglar.
(7)Birim personeli ile üst idare arasindaki koordinasyonu saglar.
(8)Belediyenin genel isleyisi çerçevesinde birimi ile ilgili proje ve hizmet çalismalarinin yapilmasini saglar.
(9)Müdürlük hizmetlerini yürütürken diger kamu kurumlari ile koordinasyon ve isbirligi saglar.
(10)Hayvan sagligi ile ilgili hizmetleri ve hayvan hareketlerinin kontrolünü yapar.
(11)Kuduz ile ilgili mücadele çalismalari, bulasici ve salgin hastaliklar hususunda personeli bilgilendirir ve yapilan çalismalari denetler.
(12)Üstlerinden aldigi emir ve görevleri yerine getirir.
a)Baskan Yardimcisina baglidir. Görev ve sorumluluklarini yerine getirebilmenin gerektirdigi bütün faaliyetleri yürütmekten Baskan Yardimcisina karsi sorumludur.
b)Veteriner Isleri Büro Sorumlusu ile alt kadrolari kendisine bagli bulunan kadrolardir.
 
Sorumluluklar
 MADDE 9.
(1)Üstlerinden aldigi emir ve görevleri yerine getirmek.
(2)Üstü: direkt olarak Müdür’e baglidir. Görev ve sorumluluklarini yerine getirebilmenin gerektirdigi bütün faaliyetleri yürütmekten Müdür ve Veteriner Isleri Büro Sorumlusuna karsi sorumludur.
 
 
(3)Kurban Bayrami zamanlarinda ilçeye gelen hayvanlarin saglik raporlari kontrollerini yaptirmak,bayram müddeti boyunca birimin veterinerlik hizmetlerini yerine getirmek.Canli hayvan ve hayvansal ürünler için mensei sahadetnamesi düzenlemek.
(4)Hayvansal kökenli gidalarin tüketiciye saglikli bir sekilde ulasmasini saglamak için isyerleri denetimine katilmak.
(5) Canli hayvan ve hayvansal ürünler için mensei sahadetnamesi düzenlemek.
(6)Kirmizi et yönetmeligine göre Mezbaha faaliyetlerini yerine getirmek.
(7)Üstlerinden aldigi emir ve görevleri yerine getirmek.
 
 
 
 
MADDE 10-
Veteriner Isleri Büro Sorumlusunu görev, yetki ve sorumlulugu
 
(1)   Birime gelen evraklari teslim alir, siniflandirir ve kaydettikten sonra amirinin bilgisine sunmak.
(2)   Amiri tarafindan kendisine yazilmak üzere verilen iç ve dis birimlere gönderilecek yazilari, resmi yazisma kurallarina uygun olarak yazmak.
(3) Büronun çalisma programini hazirlamak.
(4) Ilçe sinirlari içerisinde basibos hayvanlarin barinaga toplayip asilama, kisirlastirma ve sahiplendirme çalismalarinin yapilmasi organize etmek.
(5)Salgin hayvan hastaliklari ile mücadele dogrultusunda asi, muayene, tedavi ve operasyon yapilmasini organize eder.
(6)Müdürlük bünyesindeki stoklari takip edilmesini ve uygun sartlarda korunarak ve uygulama alanina aktarilmasini saglamak.
(7)Müdürlük faaliyetinde kullanilacak her türlü malzeme ve hizmet alimlarinda teknik sartnameyi hazirlamak yada hazirlanmasini temin etmek.     
(8)Isirma vakalarini takip ederek, isirilan kisiler saglik kurulusuna sevkini saglamak,
(9)Ev ve süs hayvani ile kontrollü hayvan ve geçici bakim evinde ölen hayvanlarin, belirlenecek yerlerdeki derin çukurlara gömülerek üzeri sikistirilmismis toprak ile kapatilasi veya yakma ünitesinde yakilmasiyla ve 16/05/1986 tarihli ve 3285 sayili Hayvan Sagligi Zabitasi Kanununa göre enfeksiyon geçirmis ve zoonoz hastaliktan ölen hayvanlarin ise bünyesinde bulunan yakma firinin da yakilmasi veya usulüne uygun olarak kireç ile gömülmesini saglamak.  
(10)Her türlü dogal afette ilçe kriz merkezi ile koordinasyon halinde çalismak.
(11)Harcama Yetkileri, harcama talimatlarinin bütçe ilke ve esaslarina kanun tüzük, ve yönetmelikler ile diger mevzuata uygun olmasindan ödeneklerin etkili, ekonomik ve verimli kullanilmasindan sorumludur.
(12) Harcama Yetkilisi bütçede öngörülen ödenekleri kadar harcama yapmakla sorumlu olup; yetkinin devredilmesi durumunda idari sorumlulugu devam eder.
(13) Harcama talimatlarinda hizmet gerekçeleri yapilacak isin konusu ve tutari, süresi, kullanilabilir ödenegi gerçeklestirme usulü ile gerçeklestirmeyle görevli olanlara iliskini bilgileri tanimlamakla sorumludur Bölümünde kalite / çevre politikasinin anlasilmasini, uygulanmasini, devam ettirilmesini saglamak, Belediye içi ve disi görüsmelerde kurumu temsil etmek.
 
 
 
 
 
(14)Bölümü ile ilgili Kalite / Çevre Yönetim Sistemleri dökümantasyonunun hazirlanmasina yardimci olmak ve uygulama sonrasi etkinligini izleyerek gerekli revizyonlarin yapilmasini yapar ve gerekli, süre içerisinde arsivde saklar.
(15)Müdürlüge gelen telefonlara kurum kimligine uygun olarak bakmak ve ilgililere aktarmak.
(16)Kendi sorumlulugunda olan bütün büro makinelerinin her türlü hasara karsi korunmasi için gerekli tedbirleri almak.
(17)Üstlerinden aldigi emir ve görevleri yerine getirmek.
saglamak.
(18)Bölüm ile ilgili kurulus içi / disi denetimlerin gerçeklestirilmesine yardimci olmak ve denetim raporuna göre gerekli düzeltici faaliyet planini hazirlamak.
(19)Personelin gerekli egitim ihtiyacini belirleyerek Insan Kaynaklari ve Egitim Müdürlügü’ne iletmek ve planlanan egitimlere ilgili personelin katilimini saglamak.
(20)Sorumlulugu altindaki tüm isleri ve çalisanlari denetlemek, astlarinin arasinda ve görevinin gerektirdigi tüm birimlerle gerekli koordinasyonu kurmak. Hiyerarsik kademelere uymak,kademe atlamamak ve atlanmasini önlemek. Ilçe sinirlari içinde varligi saptanan salgin ve bulasici hastaliklari Il Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü, Ilçe Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü, Hayvan Sagligi Yetistiriciligi ve Su Ürünleri Sube Müdürlügü, Ilçe Saglik Müdürlügü, Toplum Sagligi Merkezi ve Il Saglik Müdürlügü’ne bildirmek/bildirilmesini saglamak.
(21)Basta kuduz olmak üzere çesitli zoonoz ve salgin hastaliklarla mücadele için gereken faaliyetleri planlayarak gerçeklestirilmesini takip, koordine etmek ve gerekli resmi kurulumlarla iletisim, yazisma ve ortak çalismalar planlamak .
(22)Sahipsiz hayvanlar ile yürütülecek mücadeleyi planlayarak gerçeklestirilmesini takip etmek.
(23)Kuduz teshisi amaci ile tesislerde karantinaya alinan sahipli ve sahipsiz hayvanlarin müsahede sonuna kadar bakim, beslenme ve diger kosullarin düzenli olarak sürdürülmesini saglamak ve kontrol etmek.
(24)Sahipsiz hayvanlarin talep gelmesi durumunda sahiplendirilmek veya kisirlastirilmak üzere toplanarak Müdürlük tesislerinde barindirilmasini ve ilgili kayitlarin tutulmasini saglamak.
(25)Salgin hastaliklarla mücadele ekipleri ve vatandas tarafindan getirilen tüm sahipsiz hayvanlarin fotografini çekerek her hayvan için sahipsiz hayvan kayit formu düzenleyerek, kisirlastirilan, sahiplendirilen, alindigi ortama birakilan ve hasta hayvanlarin takibini yapmak, ilgili kayitlari tutmak ve arsivlenmesini saglamak.
(26)Hizmet Masasi’ndan gelen sikayetler dogrultusunda sahipsiz hayvanlar ile mücadele çalismalarini yönlendirmek, gerekli kayitlarin tutulmasini ve Hizmet Masasi araciliyla vatandasa geribildirimde bulunulmasini saglamak.
(27)Bölümündeki stoklari takip etmek ve uygun sartlarda korunmasini saglamak.
(28)Sahipsiz yada sahiplendirilmek üzere birakilan sahipli hayvanlarin asilarinin ve antiparaziter ilaçlarinin yapilmasi ile ilgili çalismalari planlamak, gerekli asilama ve antiparaziter çalismalarini yapmak/yapilmasini saglamak.
(29)Kullanilan asilarin ve antiparaziterlerin temin edilmesi, uygun kosullarda depolanmasi ve uygulamaya hazir bulundurulmasini saglamak.
(30)Müdürlük bünyesindeki asi ve antiparaziter stoklarini takip ederek gereken hallerde alimi için önerilerde bulunmak.
(31)Sahipsiz veya sahiplendirilmek üzere birakilan sahipli hayvanlarin kisirlastirilmalari ile ilgili olarak planlamalar yapmak, Müdürlük tarafindan onaylanan planlar çerçevesinde kisirlastirma çalismalarini yürütmek.
 
(32)Asilama, antiparaziter ilaçlama ve kisirlastirma konularinda yürütülen çalismalar konusunda diger ilçe belediyeleri ve Büyüksehir Belediyesi ile gerekli koordinasyonu saglamak.
(33)Il genelinde Hayvanlari Koruma Kanunu hükümler geregince, sahipsiz sokak hayvanlari kisirlastirma ve rehabilitasyonu için yürütülecek ortak projelerde yer almak.
(34)Bölümündeki çalisma alanlarinda is ve isçi güvenligi ile ilgili tedbirlerin alinmasini saglamak.
(35)Tedavi amaci ile gerek vatandas gerekse ekiplerimiz tarafindan getirilen sahipsiz hayvanlarin her türlü muayene teshis, tedavi, operasyon ve bakimlarini yapmak.
(36)Hayvan Hastaliklari Tedavi Hizmetleri Bürosuna ait laboratuar malzemeleri spektrofotometre, mikroskop, ve diger cihaz ve aletler ile röntgen cihazi, kan sayim cihazi ve diger tibbi teçhizatin gerekli bakimlarini yaparak düzenli olarak kalibrasyonlarinin yapilmasini saglamak.
 
Sokak Hayvanlarini Toplama ekibinin görev, yetki ve sorumlulugu
MADDE 11-
(1)Sikâyete konu olan basibos köpekleri barinaga toplamak
(2)Isirma olaylarinda isiran köpegi canli yakalayip müsahedeye almak.
(3)Müsahede altindaki köpek ölürse kuduz yönünden incelemek için Pendik Kuduz Arastirma Laboratuarina götürmek.
(5)Günümüz kosularina uygun, insancil ve modern yakalama, toplama ve gözlem sistemlerini gelistirmek ve uygulanmasini saglamak.
(6)Ilçe hifzissihha komisyonunda veya veteriner hekimlik meslegi ve görevlerinin gerektirdigi toplanti ve komisyonlarinda Veteriner Isleri Müdürlügü’nü temsil ederek görüs bildirmek ve saglikli çözümler üretilmesini saglamak.
(7)Insektisit mücadelesi konusunda kullanilacak ilaçlarin seçimini ve kullanimi sirasinda dikkat edilecek unsurlarin belirlenmesini ve uygulanmasini saglamak.
(8)Vatandaslardan gelen talepler dogrultusunda veya sorunlu bölgelerde ; kamuya açik olmayan açik-kapali alanlarda yürüyen hasere, kemirgen ve kene mücadelesini çalismalarinin planlamasi ve gerçeklestirilmesini saglamak.
(9)Çevreye zararli ve her türlü kemirgenle mücadele ederek çevre ve ortamin sagliklastirilmasini saglamak.
(10)Kuduz müspet çikmasi durumunda bölgeyi karantinaya almak
(11)Barinaktaki hayvanlarin beslenme ve temizliklerini yerine getirmek.
(12)Üstlerinden aldigi emir ve görevleri yerine getirmek.
(13) Mücavir alanda gerekli çalismalari yapmak.
(14)Hayvanlari Koruma Dernegi, sivil toplum örgüleri ve bu konuda 5199 sayili yasada yer alan kisi, kurulus ve olusumlarla her tülü koordinasyon içinde hayvan sagligi için gerekli olan iletisim ve ortak çalisma organizasyonlari ile yasada yer alan sorumluluklarin yerine getirmesi saglamak.
(15)Sahipsiz hayvanlarin insanlara zarar vermeden, kisirlastirdiktan sonra dogal bir ortamda yasamini sürdürülebilecegi en uygun ortama salmak.
(16)Güncel Hayvanlari Koruma Kanunda yer alan maddeler geregi kisirlastirilarak alindigi yere veya dogaya geri birakilan hanlarin beslenmelerini saglamak amaciyla yesil alanlarda beslenme odaklari kurmak.     
(17)Tesislerin günlük temizlik ve dezenfeksiyonun yapilmasini, belirlenen saatlerde hayvanlarin beslenmesini saglanmasini takip ve koordine etmek.
(18)Hafta sonu, tatil ve bayramlarda tesislilerin günlük temizligi ve hayvanlarin yiyecek ihtiyacinin karsilanmasi için gereken çalismalari yürütülmesini saglamak.  
 
MADDE 14-
 
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Göreve, Hizmetlerin Icrasi
Görevin alinmasi
MADDE 12-
(1)   Daktilo ve kâtipler disinda Müdürlügün tüm elemanlarina verilen belgeler, dosyalar ve tüm isler zimmet defterine kaydedilerek ilgisine verilir.
 
Görevlerin planlanmasi
MADDE 13-
     (1)Veteriner isleri Müdürlügündeki is ve islemler Müdür tarafindan düzenlenen plan dâhilinde yürütülür.
 
Görevin yürütülmesi
MADDE 14-
     (1) Müdürlükte görevli tüm personel, kendilerine verilen görevleri yasa ve yönetmelikler dogrultusunda gereken özen ve süratle yapmak zorundadir.
 
BESINCI BÖLÜM
Isbirligi ve Koordinasyon
Müdürlük birimleri arasinda isbirligi
MADDE 15-
   (1)Müdürlük dâhilinde çalisanlar arasindaki is birligi ve koordinasyon Müdür tarafindan saglanir
   (2)Müdürlüge gelen tüm evraklar toplanip konularina göre dosyalandiktan sonra müdüre iletilir.
   (3)Müdür evraklari geregi için ilgili personele tevzi eder.
   (4)Bu yönetmelikte adi geçen görevlilerin ölüm hariç her hangi bir nedenle görevlerinden ayrilmasi durumunda görevleri geregi yanlarinda bulunan her türlü dosya, yazi ve belgeler ile zimmeti altinda bulunan esyalari bir çizelgeye bagli olarak yeni görevliye devir-teslimi yapmalari zorunludur. Devir- teslim yapilmadan görevden ayrilma islemleri yapilmaz.
   (5)Çalisanin ölümü halinde, kendisine verilen yazi, belge ve diger esyalar birim amirinin hazirlayacagi bir tutanakla yeni görevliye teslim edilir
Diger kurum ve kuruluslarla koordinasyon
MADDE 16-  
(1)Müdürlükler arasi yazismalar müdür’ün imzasi ile yürütülür.
(2)Müdürlügün, Belediye disi özel ve tüzel kisiler, Valilik, Büyüksehir Belediyesi, Kamu Kurum ve kuruluslari ve diger sahislarla ilgili gerekli görülen yazismalar; Müdür ve Baskan Yardimcisinin parafi Belediye Baskaninin veya yetki verdigi Baskan yardimcisinin imzasi ile yürütülür.
 
 
ALTINCI BÖLÜM
Evraklarla ilgili islemler ve arsivleme
Gelen giden evrakla ilgili yapilacak islem
 
 
 
 
 
MADDE 17-
 
 (1)Müdürlüge gelen evrakin önce kaydi yapilir. Müdür tarafindan ilgili personele havale edilir. Personel evrakin geregini zamaninda ve noksansiz yapmakla yükümlüdür.
 (2)Evraklar ilgili personele zimmetle ve imza karsiligi dagitilir. Gelen ve Giden evraklar ilgili kayit defterine sayilarina göre islenir, dis müdürlük evraklari yine zimmetle ilgili Müdürlüge teslim edilir. Müdürlükler arasi havale ve kayit islemleri elektronik ortamda yapilir.
Arsivleme ve dosyalama
 
MADDE 18-
   (1)Müdürlükte yapilan tüm yazismalarin birer sürati konularina göre tasnif edilerek ayri klasörlerde saklanir.
   (2) islemi biten evraklar arsive kaldirilir.
   (3)Arsivdeki evraklarin muhafazasindan ve istenildigi zaman çikarilmasindan arsiv görevlisi ve ilgili amiri sorumludur.
 
YEDINCI BÖLÜM
Denetim
Denetim,personel sicil ve disiplin hükümleri
MADDE 19-
   (1) Veteriner isleri müdürü tüm personelini her zaman denetleme yetkisine sahiptir.
   (2)Veteriner Isleri Müdürü 1.sicil amiri olarak personelin yillik sicil notlarini verir.
   (3)Veteriner Isleri Müdürü 1.Disiplin Amiri olarak disiplin mevzuati dogrultusunda islemleri yürütür.
   (4)Veteriner Isleri Müdürlügünde çalisan tüm personelin izin, rapor derece ve kademe ilerlemesi, ödüllendirme ve cezalandirma vd. islemlere iliskin belgeleri kapsayan gölge dosya tutulur.
   (5)Birim personelin mesai saatlerine riayet etmesi ve yasal kilik kiyafetlerinden birim müdürü ve bagli bulundugu baskan yardimcisi sorumludur.
 
SEKIZINCI BÖLÜM
Çesitli ve son hükümler
Yönetmelikte hüküm bulunmayan haller
MADDE 20-
(1)Isbu yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde yürürlükteki ilgili mevzuat hükümlerine uyulur.
 
Yürürlük
MADDE 21-
(1) Bu yönetmelik Belediye Meclisinin kabulü tarihinde yürürlüge girer.
 
Yürütme
MADDE 22-(1)Bu yönetmelik hükümlerini Belediye Baskani yürütür.
 
Is bu yönetmelik 05/06/2014 tarih ve 38 nolu Meclis Karari ile yürürlüge girmistir.